بیوگرافی زین‌الدین یزید زیدان ستاره فرانسوی - بیوگرافی زین الدین زیدان و همسرش- ریتازا
زین الدین زیدان

بیوگرافی زین‌الدین یزید زیدان ستاره فرانسوی

توسط

زین الدین زیدان در ۲۳ ژوئن سال ۱۹۷۲ در مارسی فرانسه به دنیا آمد. پدر و مادر او یک زوج مهاجر الجزایری و مسلمان بودند و آنها در یک منطقه مهاجرنشین فرانسه به نام کاستیل زندگی می‌کردند.

زندگینامه:

از خیابان‌های مارسی او خیلی زود جذب باشگاه یواس سن هنری شد و بعد از گذراندن دوره‌ای در آکادمی المپیک توسط ژان وارود برای بازی در باشگاه کن انتخاب شد.

به علت استعداد فوق العاده، زیدان در کن ماندنی شد و ۶۱ بازی در لیگ فرانسه برای این تیم انجام داد. در سال ۱۹۹۲ به بوردو رفت و دوران موفقیت او در این تیم آغاز شد و هواداران بوردو به او لقب زیزو دادند.

پس از ۲ سال او به تیم ملی دعوت شد و در ۱۷ آگوست ۱۹۹۴ در برابر جمهوری چک اولین بازی ملی خود را انجام داد. او در دقیقه ۶۳ هنگامی که فرانسه ۲ بر صفر عقب بود وارد زمین شد و با به ثمررساندن ۲ گل بازی را به تساوی کشاند.

زیدان چون ملیت فرانسوی الجزایری داشت می‌توانست برای الجزایر هم بازی کند، اما عبدالحمید کرمالی مربی الجزایر او را به تیم ملی دعوت نکرد. وی معتقد بود زیدان بازیکن سریعی نیست و زیزو فرانسه را برگزید.

امه ژاکه به او اعتماد کرد و در جام ملت‌های اروپا در سال ۱۹۹۶ پیراهن شماره ۱۰ تیم ملی را به وی داد و با وجود او و ژورکایف روی نام کانتونا و ژینولا خط قرمز کشید. در جام ملت‌ها، فرانسه در نیمه نهایی و در ضربات پنالتی مغلوب جمهوری چک شد و حذف شد.

پس از این رقابت‌ها، زیدان به تورین رفت تا در یوونتوس بازی کند. یوونتوس در ۲ فصل پیاپی به فینال جام باشگاه‌های اروپا رسید ولی در هر دو دوره مغلوب شد.

سال ۱۹۹۸ فرانسه که میزبان جام جهانی بود انتظار قهرمانی را می کشید. در جام جهانی زیدان و فرانسه دو بازی اول را به راحتی پشت سر گذاشتند، البته زیزو در بازی مقابل عربستان در دقیقه ۷۰ اخراج شد.

تیم هماهنگ ژاکه موفق شد از سد ایتالیا و کرواسی بگذرد تا  فرانسه به دیدار نهایی برسد و زین الدین زیدان در رویایی‌ترین شب زندگیش با ۲ گلی که با ضربه سر وارد دروازه برزیل کرد تبدیل به اسطوره جدید فوتبال این کشور شود. سال ۱۹۹۸ با کسب عنوان‌های مرد سال اروپا و جهان برای زیدان به پایان رسید.

در حد فاصل ۲۰۰۱-۱۹۹۹هر چند در یوونتوس عنوانی نصیب زیدان نشد ولی زیدان همراه با فرانسه به مقام قهرمانی جام ملت های اروپا رسید. جامی که تحت تأثیر هنرنمایی های وی بود و عنوان مرد سال جهان را برایش به ارمغان آورد. در سال ۲۰۰۱ زیدان یوونتوس را ترک کرد و با قراردادی راهی رئال مادرید شد.

در رئال، زیدان پس از چندی رهبری میانه میدان را به دست گرفت و تمامی ستارگان این تیم از جمله فیگو، رائول، کارلوس و … را تحت تأثیر قرار داد و موجبات قهرمانی این تیم در جام باشگاه‌های اروپا در فصل ۰۲-۲۰۰۱ را فراهم کرد. در دیدار پایانی در گلاسکو زیدان یک گل استثنایی به بایرلورکوزن زد تا رئال برای نهمین بار قهرمان اروپا شود.

اما روزهای تیره فرا رسید، در حالیکه فرانسه یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی جام جهانی ۲۰۰۲ محسوب می‌شد، پیش از شروع جام، زیدان را از دست داد و بازگشت زیزو در دیدار آخر گروهی با دانمارک هم چاره ساز نشد و مدافع عنوان قهرمانی در دور اول رقابت‌ها با جام وداع کرد.

پس از جام جهانی زیدان بار دیگر باعث موفقیت رئال شد و با این تیم به مقام قهرمانی جام بین‌قاره ای و لیگ اسپانیا دست‌یافت. همچنین به تیم فرانسه کمک کرد تا با هشت پیروزی پیاپی به دور نهایی یورو ۲۰۰۴ صعود نماید. در دسامبر ۲۰۰۳ او برای سومین بار عنوان مرد سال فوتبال جهان را مال خود کرد.

هر چند یورو ۲۰۰۴ با درخشش زیزو برای فرانسوی‌ها خیلی خوب آغاز شد ولی آنها در دیدار یک چهارم نهایی برابر یونان شکست خوردند و حذف شدند. پس از این ناکامی زیدان از تیم ملی کناره گیری کرد ولی به علت کسب نتایج ضعیف تیم فرانسه در مسابقه‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ و فشار مطبوعات، مردم و حتی درخواست ژاک شیراک، رئیس جمهور فرانسه، به تیم ملی بازگشت و باعث صعود فرانسه به جام جهانی شد.

اوضاع رئال مادرید پرستاره خیلی خوب نبود و زیدان اعلام کرد پس از جام جهانی برای همیشه با فوتبال وداع خواهد کرد. جام جهانی ۲۰۰۶ در حالی آغاز شد که کارشناسان شانس چندانی برای فرنسه قائل نبودند ولی با حذف اسپانیا به مرحله یک چهارم نهایی صعود کردند و پس از ۸ سال یک بار دیگر مقابل برزیل قرار گرفتند.

این بار برزیل مدافع عنوان قهرمانی و شانس اول فتح جام به شمار می‌رفت ولی زیدان در شب رویایی دیگری چنان ستارگان این تیم را مقهور هنرنمایی استثنایی خود کرد که فرانسه را مستحق پیروزی کرد و باعث پیروزی یک بر صفر تیمش شد.

شکست پرتغال بار دیگر آنها را به دیدار نهایی رهنمون کرد جایی که ایتالیا آماده بود انتقام فینال یورو ۲۰۰۰ را از زیدان بگیرد. در حالیکه ۷ دقیقه تا پایان وقت اضافه دوم و ضیافت پنالتی‌ها مانده بود، تحریکات ماتراتزی مدافع تیم ایتالیا باعث عکس‌العمل زیدان و در نتیجه اخراج وی و از دست رفتن قهرمانی تیم فرانسه شد.

هر چند فرانسوی‌ها کسب مقام دوم جهان را هم مدیون درخشش ستاره خود بودند. زیدان این چنین با دنیای فوتبال خداحافظی کرد و تبدیل به یکی از چند اسطوره بی‌بدیل تاریخ فوتبال شد.

در ژانویه ۲۰۱۶ رافائل بنیتس پس از ۷ ماه از سمت خود به عنوان سرمربی رئال مادرید برکنار شد و زین الدین زیدان بازیکن سابق این تیم هدایت این تیم را به عهده گرفت.

زیدان دهم خرداد ۹۷ در آستانه بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از هدایت تیم رئال مادرید کناره گیری کرد و مارس ۲۰۱۹ به این تیم بازگشت.

بیوگرافی زین الدین زیدان و همسرش

زین الدین زیدان متولد ۲۳ ژوئن ۱۹۷۲ در فرانسه، فوتبالیست بود

 

یکی از بهترین بازیکنان و از نوابغ تاریخ فوتبال جهان است او مسلمان بوده و تا به حال نمازش را ترک نکرده و اصالتا اهل الجزایر می باشد و ۴ پسر دارد

خانواده

 

زیدان در شهر مارسی فرانسه بدنیا آمده است فرزند پنجم خانواده است و پدرش اسماعیل و مادرش ملیکه اصالتا از روستایی از الجزایر می باشند که به فرانسه آمدند

 

کشف استعداد

 

فوتبالش را از مدرسه فوتبال باشگاه سنت هری در ۱۰ سالگی شروع کرد

 

زیدان اولین بار در ۱۴ سالگی در باشگاه محلی در محل زندگی اش در جشنواره فوتبال توسط فردی بنام ژن ورور از کانون استعدادیابی آکسفورد کشف و به تیم کن معرفی شد

 

ابتدا در جوانان تیم و سپس از ۱۷ سالگی در بزرگسالان تیم کن بازی کرد

از کن تا رئال مادرید

 

به مدت ۷ سال در بزرگسالان باشگاه کن بازی کرد

 

سپس در سال ۱۹۹۲ وقتی ۱۶ ساله بود به بوردو رفت و بعد از چهار سال بازی با قرار داد ۵ ساله به یوونتوس پیوست و بعد از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ در رئال مادرید بازی کرد

زین الدین زیدان

رقم قرار داد با رئال

 

در سال ۲۰۰۱ یکی از مشهورترین انتقال های فوتبال با نام او در جهان رخ داد، او با قرار داد ۷۴ میلیون یورویی  امده بودکه تا ۱۰ سال بعد هم در فوتبال بی سابقه بود به باشگاه رئال منتقل شد

زیدان با دوملیت

 

زیدان ملیت هر دو کشور فراسنه  و الجزایر را دارد، عبدالمجید کرمانی مربی وقت الجزایر به دلیل اینکه به اندازه کافی سریع نیست هیچ وقت از او برای بازی در تیم ملی این کشور دعوت نکرد

 

او در سال ۱۹۹۴ در ۱۸ سالگی به تیم ملی فرانسه دعوت شد

ازدواج و خانواده

 

زین الدین زیدان با دختری بنام ورونیک رقاص و اهل اسپانیا ازدواج کرده و سالهاست در کنار یگدیگر هستند، این زوج صاحب چهار فرزند پسر هستند

 

ماجرای ازدواج

 

همسر زیدان : وقتی زیدان از من خوشش آمده بود یک روزی آمد و گفت آیا مسیحی هستی ؟ و در جواب گفتم بلی، او رفت و مدتی خبری نشد تا اینکه کنجکاو شدم و دنبالش رفتم

 

وقتی منزل او را پیدا کردم علت ناپدید شدنش را پرسیدم،  او گفت میخواستم باهات ازدواج کنم اما تو مسیحی هستی و من مسلمان …

 

با چندین ملاقات شیفته دین و رفتار او شدم و تصمیم گرفتم هم مسلمان شوم و هم همسر زیدان

اخلاق و زکات

 

زیدان هیچ وقت نمازش را قطع نکرده است و عصبانی نمی شود

 

همسرش می گوید زیدان هر موقع حقوق می گرفت یا درآمدی داشت حسابدارش ۱۰ درصد آن را کم می کرد، علت را پرسیدم و برایم توضیح داد این همان زکات است که مستقیم وارد حساب ایتام الجزایری می شود

 

ماجرای ضربه سر در جام جهانی

 

زیدان در جام جهانی ۲۰۰۶ با ضربه سر ماتراتزی بازیکن ایتالیا رو نقش زمین کرد و با کارت قرمز از زمین اخراج شد، راز این ضربه سالها سربسته مانده بود تا اینکه همسرش آن را بر ملا کرد

 

همسر زیدان :  بازیکن ایتالیایی به او گفته بود : مسلمان تروریست، زیدان هم کنترلش را از دست داد و با سر به سینه مدافع ایتالیایی ضربه زد

شروع مربیگری

 

در شروع سال ۲۰۱۶ زین الدین زیدان به عنوان جانشین رافائل بنیتز سرمربی برکنار شده رئال به عنوان سرمربی روی نیمکت نشست و بعد از ۵ ماه تیم را قهرمان لیگ اروپا کرد

 

او در سال ۲۰۱۸ به دنبال اختلاف سلیقه در جذب بازیکن با فلورنتینو پرز مدیر باشگاه بعد از قهرمانی دوباره در لیگ اروپا از مربیگری رئال مادرید استعفا کرد

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید