عوارض کاهش سریع وزن - ریتازا
عوارض کاهش سریع وزن

عوارض کاهش سریع وزن

توسط
اضافه وزن و چربی‌ برای خیلی از ما مثل کابوس شبانه‌ای است که خلاص شدن از آن شاید به‌ این راحتی‌ها نباشد! اغلب افراد زمانی‌که تصمیم می‌گیرند وزن خود را کاهش دهند، هر روز وزن خود را چک می‌کنند و قسمت‌های مختلف بدن خود را سایز می‌کنند. طبیعی است که دوست داریم هرچه زودتر به نتیجه برسیم، اما طی کردن هر مسیری که غیرطبیعی باشد، عوارض و آسیب‌هایی به همراه خواهد داشت. در این بخش می‌خواهیم از عوارض کاهش وزن سریع صحبت کنیم. اگر تصمیم گرفته‌اید وزن کم کنید و لاغر شوید، همراه ما باشید.

برای کاهش وزن و لاغری عجله نکنید!

چربی‌های اضافه و اضافه‌وزنی که دارید حاصل چند هفته نیست که انتظار داشته باشید عرض چند هفته و به‌سرعت آن‌ها را حذف کنید.
در طول سال‌های مختلف با دلایل متفاوت مانند عادات بدغذایی، بارداری، ژنتیک، تیروئید و… وزن شما اضافه‌شده و حال می‌خواهید آن را به‌سرعت حذف کنید. تصور کنید می‌خواهید در یک جاده پر پیچ‌وخم و طولانی با سرعت بسیاری بالایی رانندگی کنید؛ قطعاً خطرناک خواهد بود.
متخصصین تناسب ‌اندام و پزشکان تغذیه معتقدند برای هر شخصی در کاهش وزن سیکل زمانی مخصوصی وجود دارد، عبور از این سیکل زمانی باعث ایجاد ناهماهنگی در اندام و اعضای بدن می‌شود. بسیاری از اوقات عوارض کاهش وزن سریع به‌سرعت خود را نشان داده و فرد را زمین‌گیر می‌کنند.
توصیه می‌شود برای کاهش وزن ابتدا بررسی کنید چرا می‌خواهید وزن خود را کم کنید؟ هدف از گرفتن رژیم لاغری، استفاده از داروها، ورزش‌های لاغری و عمل جراحی چیست؟ آیا می‌خواهید لاغری خود را به رخ دیگران بکشید یا به دنبال سلامتی و تناسب‌اندام نرمال هستید؟ اگر می‌خواهید سلامت بمانید و به‌صورت کاملاً برنامه‌ریزی‌شده وزن خود را کم کنید، به‌صورتی که به بخش‌های دیگر بدن آسیبی نرسد، پس عجله را کنار بگذارید. ما در مطلب دیگری از مزایا و معایب لاغری سریع شکم و پهلو گفته ایم.

۶ عارضه کاهش وزن سریع و مشکلات آن

۱- کمبود مواد مغذی در بدن

یکی از عوارض کاهش وزن سریع، کمبود مواد مغذی و مورد نیاز در بدن است. رژیم‌های غذایی که می‌خواهند شما را در مدت زمان کوتاه به هدفتان برسانند، غالباً با حذف کامل یک گروه غذایی و مواد مغذی مورد نیاز بدن، کاهش وزن را برای شما به ارمغان می‌آورند. اما حقیقت این است چنین رژیم‌هایی شما را ضعیف می‌کنند تا در مقابل کمی وزن از دست دهید. در پایان شما مقداری لاغر شده‌اید اما ضعیف، ناتوان و آسیب‌پذیر. به‌عنوان نمونه بعضی از رژیم‌های غذایی به‌صورت کامل کلسیم را از برنامه غذایی شما خارج می‌کنند. بعد از مدتی مفاصل شما شروع به صدا دادن می‌کنند و احساس ضعف می‌کنید.

۲- عضله سوزی

با کاهش وزن سریع از طریق ورزش سنگین یا رژیم‌های غذایی، به‌جای چربی عضله می‌سوزانید؛ اما این اتفاق چگونه می‌افتد؟ رژیم‌های غذایی سنگین برای کاهش وزن سریع، دسترسی بدن شما را به کالری بسیار محدود و کم می‌کنند. از طرفی کالری و انرژی به‌علاوه پروتئین خوراک اصلی ماهیچه‌ها و بافت‌های عضلانی است. زمانی که بدن با کمبود انرژی و ضعف مواجه شود، شروع به سوزاندن خوراک ماهیچه‌ها می‌کند. در نتیجه بافت‌های مهم عضلانی شما می‌سوزند و این اتفاق یعنی از دست دادن توان، نیرو و شروع شدن دردهای عضلانی. از بین رفتن عضله باعث زشت شدن فرم بدن نیز می‌شود.

۳- تضعیف سیستم ایمنی بدن

شاید یکی از بدترین عوارض کاهش وزن سریع، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن باشد. بدن شما از طریق تغذیه مواد خاصی، مکانیسم دفاعی خود را تقویت می‌کند. رژیم‌های غذایی نامناسب این مواد را حذف می‌کند تا به‌سرعت لاغر شوید اما با کوچک‌ترین بادی از پا می‌افتید و مریض خواهید شد.
این اتفاق در زمان وجود بیماری‌های پاندمیک مانند کرونا بسیار خطرناک‌تر است. در واقع شما با این کار بدن خود را خلع سلاح کرده و راه را برای ورود بیماری‌های و ویروس‌ها باز می‌کند.

۴- ریزش مو، شکستگی ناخن، تیرگی پوست

هیچ‌کس دوست ندارد در ازای کاهش وزن با ریزش مو، شکستن ناخن‌ها، تیره شدن پوست و سیاه شدن اطراف چشم مواجه شود. کاهش وزن سریع بدن شما را از دسترسی به منابع تغذیه‌ای و مواد ضروری محروم می‌کند. در واقع شما بین یک دو راهی گیر خواهید افتاد؛ یا مواد غذایی را حذف کنید تا لاغر شوید یا قید سریع لاغر شدن را بزنید! اما قطعاً سالم ماندن و حفظ سلامتی پوست و مو یک امر بسیار حتی و مهم است.
عوارض کاهش وزن سریع به‌صورت مستقیم روی این موارد حساس و حتی تضعیف بینایی شما اثر می‌گذارد. در واقع با این حرکت به جنگ با سلامتی خود می‌روید.

۵- کم آبی

آب یکی از حیاتی‌ترین ماده‌ها برای بدن است. برای اینکه بتوانید با سرعت بالایی وزن کم کنید باید از همه‌چیزتان بزنید، یکی از آن‌ها آب است. با کم آب شدن بدن، خستگی دائم، سردرد، یبوست، کمبود انرژی، احساس تشنگی، زرد شدن رنگ صورت، مشکلات ادراری و… مهمان شما خواهند شد.

۶- بداخلاقی و پرخاشگری

تا به حال از عوارض متعدد کاهش وزن برای سلامت داخلی بدن گفتیم، اما جالب است بدانید کاهش وزن سریع روی اخلاق شما هم تأثیر مستقیم می‌گذارد. تحقیقات نشان داده است افرادی که گرسنه هستند یا با کمبود مواد ویتامینی و پروتئینی در بدن مواجه هستند، بیش از دیگران دچار پرخاشگری و عصبانیت می‌شوند. این افراد خواب کاملی ندارد، زود از کوره در می‌روند، به‌سرعت بی‌حوصله می‌شوند، دائماً درگیر استرس و اضطراب خواهند بود. در واقع به کلامی ساده، عوارض کاهش وزن سریع، تمام زندگی شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد. پس بهتر است از روش‌های اصولی ورزشی و تغذیه‌ای استفاده کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید، مطمئن باشید لاغر شدن از طریق اصولی پایدارتر و زیباتر است.
منبع : لیمولی

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید